2023Manz Manz Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese 2023
Tyskland · Rheinhessen

Manz Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese 2023

Manz

Manz Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese 2023 er en hvidvin på 75 cl. Producenten er angivet som Manz, hvilket bruges som identitetsfelt og ikke som en automatisk kvalitetsvurdering. Årgangen er 2023, men høståret bør læses sammen med producent, område og opbevaring.

HvidvinRieslingRheinhessenTyskland200–399 kr.
Flaske
75 cl
Vintype
Hvidvin
Smagsprofil

Vejledende stilprofil

Sødme
Syre
Tannin
Fylde

Profilen er en kategoribaseret pejling og ikke en smagebedømmelse. Årgang, producent og servering kan flytte oplevelsen.

Kort svar

Manz Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese 2023 på ét minut

Manz Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese 2023 er en hvidvin på 75 cl. Producenten er angivet som Manz, hvilket bruges som identitetsfelt og ikke som en automatisk kvalitetsvurdering. Årgangen er 2023, men høståret bør læses sammen med producent, område og opbevaring.

Aktive tilbud
1
Pris fra
249 kr.
Tekstdybde
226 ord
Opdateret
25.08.2026
Sammenlign butikker

1 aktuelt tilbud

PRIS OPDATERET

Sammenlign totalprisen inklusive fragt og eventuelle mængdekrav. Butikkens pris og vilkår gælder altid ved køb.

DW
DH WinesPå lager 25.08.2026
332,00 kr./lFragt 99 kr.
Laveste total348 kr.Flaske 249 kr.
Gå til butik Annonce
Redaktionel vinprofil · 226 ord

Om Manz Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese 2023

Drue og oprindelse

Feedet angiver Riesling som drue eller blend. Druen er et nyttigt stilspor, men klima, modenhed, gæring og lagring kan flytte udtrykket markant. Oprindelsen er registreret som Rheinhessen, Tyskland. Områdenavnet fortæller om geografi og eventuelle regler, men ikke alene om kvalitet. Hold drue, område og producent adskilt, når du sammenligner med andre flasker; de beskriver forskellige dele af vinens identitet.

Smag, mad og servering

Vinblikkets vejledende stilmodel placerer sødme på 1/5, syre på 4/5, tannin på 0/5 og fylde på 2/5. Det er en kategoribaseret pejling, ikke en laboratoriemåling eller anmelderscore. I hvidvin er forholdet mellem syre, sødme, moden frugt og eventuel fadlagring vigtigere end farven alene. Start normalt ved 8–12 °C; en fyldig vin må gerne være varmere end en let, frisk stil. Brug syren til fisk, skaldyr og cremede elementer, og vælg mere fylde, når retten bliver kraftigere.

Aktuelle priser og sammenligning

Ved seneste feedimport fandtes 1 aktivt tilbud fra DH Wines. Den laveste registrerede flaskepris var 249 kr., og den beregnede total med den oplyste fragt var 348 kr. Sammenlign altid producent, cuvée, årgang og flaskestørrelse før pris. Butikkens lager, pris, levering og vilkår gælder ved køb, og totalprisen kan ændre rækkefølgen.

Faktabaseret redaktionel tekst bygget af produktidentitet, klassifikation, stilmodel og tidsstemplede tilbud; ukendte felter markeres uden gæt. Gennemgået 25.08.2026.

Spørgsmål og korte svar

Det spørger andre om

Hvad er Manz Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese 2023?

Manz Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese 2023 er en hvidvin på 75 cl. Producenten er angivet som Manz, hvilket bruges som identitetsfelt og ikke som en automatisk kvalitetsvurdering. Årgangen er 2023, men høståret bør læses sammen med producent, område og opbevaring.

Hvilken drue og region er registreret for Manz Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese 2023?

Druen er registreret som Riesling, og området er registreret som Rheinhessen i Tyskland. Ukendte oplysninger markeres i stedet for at blive gættet.

Hvor kan Manz Oppenheimer Herrenberg Riesling Auslese 2023 købes?

Ved seneste feedimport var der 1 aktive købsmuligheder. Sammenlign flaskepris, fragt og eventuelle mængdekrav, og kontrollér altid butikkens aktuelle vilkår.